PROJENİN AMACI;

Kırsalda yaşan engelli vatandaşlarımızın çok büyük bir oranı işsiz hiçbir geliri ve imkânı olmamasından dolayı ailesinin devlet yardımına muhtaç ve yine çok büyük bir bölümünün sosyal güvencesinin olmadığı görünmektedir. Kırsalda yaşayan engelli kişinin ailesi, geçimini çiftçilikle sağladığı ülkemizin bir gerçeği çiftçilerimizin büyük bir bölümünün sosyal güvencesi olmadığı bilinmektedir.

Kırsalda yaşamanın zorluğu bir tarafa bir de, engelli olmak daha büyük bir problemdir. Bu olumsuzluklar köylerden kentlere göç başta olmak üzere birçok sosyal yaralar açmaktadır.

Kırsal Alanda Yaşayan Engelli Kardeşlerimize ORGANİK YARDIM ELİ projesi ile destek vermeye çalıyoruz.

 

Onları kendi yaşamlarını devam ettirdikleri, kırsalda iş ve meslek sahibi olabilmeleri, ailesine ve devlete olan yükü ortadan kaldırabilme, üstelik devletine prim ve katma değer kazandıran bireyler haline getirebilenin çabasındayız.

ORGANİK YARDIM ELİ projesi ile bu zamana kadar açılmış sosyal ve ruhsal yaralar sarılacak, engellimize ve ailesine sağlanan sürekli eğitimle engellerini unutup, geleceğe umutla bakan mutlu çekirdek aileler oluşmasına destek verilmektedir.

ORGANİK YARDIM ELİ Projesi

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu üyelerine ait Kütahya ili sınırları içinde bulunan Sofca’da 50.000 adet ORGANİK ELMA AĞACIMIZ mevcuttur.

Proje kapsamında projede yer almak isteyen üyelerimiz ve/ veya gönüllü destekçilerimizin bu organik elma ağacımızdan bir veya dilediği kadar ağacımızı 1 yıllığın kiralıyor.

 

Gönüllümüzün kiraladığı her ağaç için bir adet kiralama sertifikası hazırlanmaktadır. Bu sertifikada ağacının bulunduğu İl, İlçe, Köy, Mevki, Bahçe, bahçedeki ağacın sırasına kadar belirtilmektedir. Kiralanan o ağacın üzerine kiralayan kişinin adını gösteren bir künye ile mühürlenmektedir.

Bu künye sayede ağacı kiralayan kişi istediği zaman ağacını görmeye gelebilir ağacını kendisi çapalayabilmekte, sulayabilmekte, mevsiminde meyvesini kendi elleriyle ya da çocuklarıyla toplayabilmektedir. Bu faaliyetler için zaman veya imkân bulamayan gönüllümüz için organik elmaları dalından tarafımızca toplanarak, organik sertifikası ile birlikte dileğini adresine kargo yapılmaktadır. Gönüllü kiraladığı ağacından üretilen elmaları istememesi halinde proje kapsamında Çocuk Esirgeme Kurumuna kimsesiz çocuklara bağış yapılmaktadır.

PROJE KAPSAMINDA ELDE EDİLEN GELİRLER;

Üreticinin bir ağaç başına üretim, bakım, sulama, budama, hasat, paketleme, sertifikalandırma ve faturalandırma maliyeti düştükten sonra kalan kısımı kırsal alanda yaşayan engelli çocuklarımızın proje kapsamında istihdamına, çalışmayacak kadar ağır engelli olan çocuklarımıza tekerlekli sandalye, protez, eğitim ve meslek edindirme konusunda açılan kurs giderleri için kullanılmaktadır.

ENGELLİ KARDEŞLERİMİZE YÖNELİK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

Makrome, Sepet, Oya, Ebruli, Süs Eşyaları Kursları devam etmektedir. Bu kurslarda üretilen ürünler kermeslerde satışa sunularak engellilerimizin gelir elde etmeleri sağlanmaktadır.

ORGANİK ELMA AĞACI KİRALAMA…

“Organik Yardım Eli Projesi” kapsamında bir ağaç kiralama bedeli 150 TL’ dir. Ağaçlarımız her sene ortalama 10-15 Kg arası ORGANİK ELMA vermektedir.

Normal bir sezonda marketten alacağını 10-15 kg ORGANİK ELMA hemen hemen aynı bedel olacağını düşünürse, böyle bir sosyal sorumluluk projesi içinde temin etmeniz, onlarca çocuğumuzun yüzü güldürecek ve toplumumuzda bir farkındalık yaratmış olacaksınız.

ORGANİK YARDIM ELİ Projesi içinde ağaç kiralamak isteyen gönüllülerimizin info@tarimkon.org adresine “ORGANİK YARDIM ELİ” adı altında mail atması yeterli olmaktadır.