(BAŞKON)’un;

 “DOĞUŞU VE BUGÜNLERE GELİŞİ HİKAYESİNDEN BAZILARI”

 

Böyle bir konfederasyona neden ihtiyaç duyuldu?

Büyük bir karşılık bulan dillere destan olan kuruluş sloganı:

“ANKARA'DAN DOĞAN GÜNEŞ ANADOLU'YU AYDINLATACAKTIR”

17-06-2015
BAŞKENT ANKARA ve ANADOLU KONFEDERASYONU İCRA KURULU TOPLANDI.

Toplantıya icra kurulu üyelerinin tamamı katılırken konfederasyonun, temel felsefesi ve teşkilat yapılanması ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulunuldu.

(Nurettin DOĞAN )

(Yazı dizisi devam edecek)


Toplantıya icra kurulu üyelerinin tamamı katılırken konfederasyonun, temel felsefesi ve teşkilat yapılanması ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulunuldu.BAŞKON’UN İLK İCRA KURULU TOPLANTISI

       Bir haftaya kadar konfedarasyon kuruluş çalışmalarının da ikmal edilmesi kararlaştırılan toplantıda 27 Haziran 2015 cumartesi günü yapılan tanıtım ve takdim toplantısı ile iftar yemeğinin organizasyonu değerlendirmeye alındı. 

    Konfederasyonun “OKUMAK, ÇALIŞMAK, ÜRETİM ve VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK” gibi temel unsurlar konusunda verimli çalışmalar yapacağı, Türk Kültür ve Edebiyatı, Gelenek ve Göreneklerimiz, Başkent Ankara ile ilgili tahribatın durdurulması ve özel projeler hazırlanması, şehirden köye dönüş, köylerin yeniden hürriyetlerine kavuşturulması ve Anadolu genelinde köye temelli dönüş yapan ve üretime katkı sağlamak üzere faaliyet gösterecek köylü ve çiftçilere özel imtiyaz sağlanması için hükümet nezdinde ilişki kurmak, bu manada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak gibi konular masaya yatırılarak tartışıldı.

BAŞKENT ANKARA VE ANADOLU FEDERASYONU’NUN İLK İCRA KURULU  TOPLANTISI BÜYÜK BİR COŞKU VE HEYECAN İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

“Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır”

Sloganıyla ilk toplantısı yapılan icra kurulunda ana ilke olarak;

“OKUMAK-ÇALIŞMAK-ÜRETMEK ve VERİMLİLİĞİ” arttırmak hedefi ittifakla kabul edildi.

Son yıllarda büyük kan kaybı yaşayan sivil toplum örgütlerinin (STK) siyasi parti teşkilatların yan kuruluşu haline geldiği ve birilerinin kendi çıkarları için vede babalarının çiftliği gibi kullanmalarından doğan itibarsızlığın giderlimesi hususları dile getirildi.

Bu sebeple:

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu;  Asıl kuruluş amaçlarına göre hizmet veren ve tekrar memleket meselelerine sahip çıkan örnek ve gönüllü kuruluşlar olarak yine halkımıza hizmeti hakka hizmet anlayışının yerleşmesine çalışılması gerektiği konularında mutabakat sağlandı.

İcra Kurulu Başkanlığını Başkent Ankaramızın renkli simalarından, gazeteci ve yazar Mehmet Akyol’un yağtığı toplantıya, tanınmış ve çok seçkin bir ekibin bir araya geldiği gözlendi. Adeta bir bakanlar kurulu toplantısı havası ve edası içerisinde gerçekleşen toplantıda çok önemli kararlar alındı.

        GMK Bulvarı Royal Otelde düzenlenen toplantıya Kurucular Kurulu üyeleri ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.  Başkent Ankara Dernekler Federasyonu’nun; Kuruluş amacı ile vizyon ve misyonunun anlatıldığı toplantı beklenenden daha verimli ve coşku içerisinde gerçekleştirildi.

   İcra Kurulu toplantısı Mehmet Akyol’un açış konuşması ile başladı. " Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, Anadolumuza ve Başkent Ankara’ya sahip çıkmak, Başkent’in sorunlarına çare olmak ve Başkentlilik bilincinin gelişmesini sağlamak üzere kurulmuştur" diye sözlerine başlayan Mehmet Akyol şunları söyledi:

       " Ankara’ya gönül veren ve hizmette bulunan kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile özellikle hemşeri dernekleri başkanlarının bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. Böylece Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu; Başkent’in büyük, etkin ve öncü sivil toplum kuruluşu olma özelliği yanına halkımının sesi ve beklentiside olacaktır.

      Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu; taşıdığı misyon ve vizyon ile Başkent Ankara’ya önemli katkıları olacağına inanmaktayız. Önümüzdeki dönemde yeni seçilecek yönetim kurulu üyelerimiz ile Başkentteki sivil toplum kuruluşlarının öncüsü olunacaktır.

Kurucular Kurulu Üyesi Nurettin Doğan ise “1991 yılından bu yana Ankara’da Milli maç oynanmıyor. Ankara’nın doğru dürüst takımı yok. 100 yıllık Ankaragücü’de perişan durumda. Diğer taraftan finans merkezi olmaktan gün geçtikçe çıkıyor. Bir fuar merkezi bile yok.

Medyanın merkezi de Ankara değil. Çok şey Ankara’dan uzaklaştırılmıştır. Futbol Federasyonu bile Ankara’da değil. Ankara gün geçtikçe betonlaşan o eski güzelliklerini de kaybeden bir görüntüde. Ankaramız gün geçtikçe yalnızlaşmakta ve Ankaramız sahipsizleşmektedir.” Dedi.

Kurucular kurulu üyesi arkadaşlarımızın hepsi bizim için önemli ve bundan sonra aramıza katılacak üyelerimiz de bizim için önemli. Burada kurucu olmak, yönetimde olmak, üye olmak bir ayrıcalık olacak. Biz üye yaparken kurucular kurulunu tespit ederken asıson derece dikkatli davrandık. Biz sayıdan ziyade kaliteye önem veriyoruz.

     Türkiye’de kurucuları itibarı ile bir eşi daha bulunmayan böyle bir kuruluşun mevcudiyeti hiç şüphe yok ki yalnız Başkent Ankara için değil, aynı zamanda Anadolu insanı ve ülkemiz için hayırlı olacağı kanaatını taşımaktayız. Dolayısıyla böylesine muhteşem bir tablonun meydana gelmesine vesile olan siz değerli kurcular kurulu üyelerini selam ve saygı ile selamlıyor, bu teşkilatın Başkent Ankara ve Anadolumuz için, hatta memleketimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Çok seçkin katılımcılar ve icra kurulu üyeleri görüş ve önerilerini belittiler ve ramazan ayında yapılacak olan iftar programı ile ilgili komisyon kurularak görevlerin belirlenmesinin ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

27 Haziran 2015 Cumartesi Günü yapılacak İftar Programında buluşma temennilerinin ardından toplantı sona erdi.   

 

BAŞKON YÖNETİCİLERİ İSTİŞARE TOPLANTILARINI ALTINKÖY'DE YAPTILAR

 

25-06-2015
Ankara'nın ve Anadolu'nun en önemli kuruluşlarından birisi olan Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu istişare toplantılarını Altındağ Belediyesi'nin imar ettiği Altınköy'de yaptılar.


Bazıları söker ve yıkar, bazıları ise yapar ve diker.. İşte bu önemli yapqıyı meydana getiren yani diken, büyüten, imar ve ihya eden Altındağ Belediyesi. Öyle bir köy imar edilmiş ki tek kelime ile muhteşem. Köyün güzellikleri ve özellikleri bir yana Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu'nun istişare toplantısını burada yapmayı akıl etmeleri ve o muhteşem tabiat özellik ve güzelliklerinin içinde halka hizmet etmenin Hakk'a hizmet edileceği düşüncesini hayata geçirme gayretinde olmaları. (Haberin devamı daha sonra )

 

BAŞKENT ANKARA’MIZ İÇİN YÜREĞİ ÇARPANLAR

 

Bilhassa hemen her seçim öncesi baz şeyler adeta basma kalıp söylenir. Hemen bütün sohbetlerin de kaynağını oluşturur.

“Ankaramız sahipsiz.”

Ankaralı milletvekilimiz çok az.

Belediye başkanımız kalmadı gibi…

Bürokraside ve yerel yönetimlerde yok gibiyiz!

Ankaranın ne balı kaldı, ne armudu kaldı ne de tiftik keçisi…

Ayaş domatesinin ve yuva kavunun kokusuna hasret kaldık…

Beldelerimiz ve köylerimiz boşalyor.

Hele “Büyükşehir Kanunu” çıktıktan sonra taşra adeta kaderine terkedildi.

Evet, hem Başkent Ankaramıza ve hemde Anadolumuza sahip çıkılmadığı ve gereği gibi önem verilmediği konusunda hemen herkes hemfikir.

 

İşte bu nedenle;

Gerçektende inanmış ve çok gayretli, tecrübeli ve bir o kadarda heyecan ve hizmet aşkı bulunan bir ekip, bir araya gelmişti. Bu durumun Başkent Ankaramız ve Anadolumuz için büyük bir fırsat olduğu görüşü herkesce kabul gördü.

“Ankara’dan  Doğan Güneş Anadulu’yu Aydınlatacaktır “

 

Düsturu ile Başkent Ankara ve memleket sevdalısı bir gurup idealist insanımızın çıktığı bu kutsal yolda, hemde bu mübarek ramazan ayında niyetleri halis akibetleri hayırdır.

 

 

BAŞKON “Başkent Ankara ve Anadolu Dernekleri Konfederasyonu” iftarına ev sahipliği yapan ve her zaman Ankaralının ve Sivil Toplum Örgütlerinin yanında olan ve gerçekten de Partilerüstü diye adlandırılan Yenimahalle Belediye Başkanımız Sayın Fethi YAŞAR beye teşekkür ediyoruz.

Gençlik ve Spor Teşkilatımız ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin belkide yapması gereken gençlik ve spor tesisleri atağı Fethi Yaşardan geliyor!

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Sarayı, spor salonları ve yüzme havuzları derken şimdi de bir stad atağı olduğunu biliyoruz.

Hizmetlerinden dolayı Allah razı olsun, teşekkür ederiz.

Halkıyla bütünleşmiş.

Camilere ve kimsesizlere yaptığı yardımlar cümle alemin dilinde.

Örnek ve iyi bir belediye başkanı olduğunu düşünüyoruz.

Sayın Fethi YAŞAR’ın olduğu yerde seçimden sonra, siyasetin lafı bile edilmiyor!

Peki, Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu neden kuruldu?

Böyle bir ihtiyaç varmıydı?

BAŞKON’un kurulmasında pek çok sebep sayabiliriz ama ilk anda şunları sayabiliriz.

 

Kıymetli Okurlarımız

 

Maalesef son yıllarda hemen bütün “Sivil Toplum Kuruluşları” yani STK’larımz, “kraldan çok kralcı” deyimi vardır ya aynen öyle. İktidardan daha çok iktidarcı ve adeta yan kuruluşları halini aldılar ve payanda gibi oldukları söyleniyor!

Köy derneğinden, birliğe, birlikten federasyonlara kadar hele hele Başkentimizdeki malum 7-8 federasyon adeta tek bir siyasi partinin uzantısı! Başlarında bulunan kişiler kendi çıkarları ve menfaatları uğruna koskoca şehirlerin adlarını ve halkını yani hemşerilerini kullanıyorlar!

Ankaramız kurtuluş savaşı yıllarındaki gibi sahipsiz olduğu görüşü hakim. Başkent’mizden karnını doyuranlar maalesef başka yerlere ve kendilerine çalışıyorlar.

 

BAŞKON kuruluşunun 3. Gününde iftar yemeğini verdi. Muhteşem geçen iftar programında emeği geçenler, hizmet edenler ve kurucular kurulunun moralleri görülmeye değerdi.

İftar salonlarındaki tablo hepsinin de yorgunluklarını unutuvermişti!

 

Gazeteci-yazar Mehmet AKYOL’un önderliğindeki bu ekipte kimler yok ki?

Hemen hepside sektörlerinde öne çıkmış, kamuoyunca yakından tanınan ve bilinen kanaat önderleridir.

900 kişinin katıldığı 27 Hazirandaki iftar programı, amacına ulaşmış ve karşılığnı bulmuştu…

Çok Değerli Başkentli ve Anadolulu Hemşerilerimiz

BAŞKON’un; Misyonu, vizyonu ve amaçlarını çok kısa olarak şöyle açıklayabiliriz.

Konfederasyonun “Okumak, Çalışmak ve Üretim”in  arttırılması gibi temel unsurlar konusunda verimli çalışmalar yapacağı, Türk Kültür ve Edebiyatı, Gelenek ve Göreneklerimiz, Başkent Ankara ile ilgili tahribatın durdurulması ve özel projeler hazırlanması, şehirden köye dönüş, köylerin yeniden hürriyetlerine kavuşturulması ve Anadolu genelinde köye temelli dönüş yapan ve üretime katkı sağlamak üzere faaliyet gösterecek köylü ve çiftçilere özel imtiyaz sağlanması için hükümet nezdinde ilişki kurmak, bu manada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktır.

Son yıllarda büyük kan kaybı yaşayan sivil toplum örgütlerinin (STK) siyasi partilerin yan kuruluşu haline geldiği ve birilerinin kendi çıkarları için ve de babalarının çiftliği gibi kullanmalarından doğan itibarsızlığın giderlimesi hususları dile getirildi.

Bu sebeple:

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu:

 Asıl kuruluş amaçlarına göre hizmet veren ve tekrar memleket meselelerine sahip çıkan örnek ve gönüllü kuruluşlar olarak yine “halka hizmet Hakk’a hizmet” anlayışınnın yerleşmesine çalışan büyük bir sivil toplum örgütüdür.

BAŞKON amaçları arasında " Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu, Anadolumuza ve Başkent Ankara’ya sahip çıkmak, Başkent’in sorunlarına çare olmak ve Başkentlilik bilincinin gelişmesini sağlamak üzere kurulmuştur"

Ankara gün geçtikçe betonlaşan o eski güzelliklerini kaybeden bir görüntüde. Gün geçtikçe yalnızlaşmakta ve Ankaramız sahipsizleşmektedir.

Ankara’yı marka yapabilecek çok büyük projelere ihtiyaç var. Bu konuda Başkent Ankara Konfederasyonuna çok iş düşmektedir. 

Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet AKYOL’un ifadesi ile “Kurucular kurulunu teşkil eden arkadaşlarımızın hepsi bizim için önemli ve bundan sonra aramıza katılacak olanlar da bizim için önemli. BAŞKON da kurucu olmak, yönetimde olmak, üye olmak bir ayrıcalık olacak. Biz üye yaparken kurucular kurulunu tespit ederken aslında derece dikkatli davrandık. Biz  sayıdan ziyade  kaliteye çok önem veriyoruz.”dedi.

Çok Kıymetli okurlarımız

Bu arada yine önemli bir duyurumuzda şudur.

Konfederasyonumuzda bizlerle birlikte olmak isteyen arkadaşlar; Hangi alanlarda çalışmak istediklerini, ilgi alanlarını, adreslerini, e-posta adreslerini, telefonları gibi iletişim bilgilerini bizlere ulaştırabilirler ise çok mutlu oluruz.

Birlikten güç doğar ve atalarmızın dediği gibi “Ağaç Dalı İle Gürler.”

Yada bizleri ziyaretleriniz de, çok kısa bilgiler içeren formumuz var, zahmet eder doldurabilirseniz çok seviniriz.

 Ve sizlerle bir arada olmaktan şeref ve onur duyarız.

 

        BAŞKON HEYECAN VE COŞKUYLA DOĞDU

 

   BAŞKENT İLK STK KONFEDERASYONUNA KAVUŞTU

“Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu”nun 27 Haziran 2015 Cumartesi günkü iftar yemeği muhteşem bir şölen havasında geçti. 

       Onlarca dernek ve federasyonun bir araya gelmesiyle kurulan “Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu”nun düzenlediği iftar yemeği büyük bir katılım,  coşku ve heyecan içerisinde gerçekleşti. 

       Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır”

Sloganıyla yola çıkan BAŞKON’un ilk iftarına tam 900 kişi katıldı.

               “OKUMAK-ÇALIŞMAK-ÜRETMEK ve VERİMLİLİĞİ” arttırmak hedefi ittifakla kabul edildi.

        Sunuculuğunu Eğitimci,Yazar ve Şair Sultan Özateş'in yaptığı iftar programı Kur'an-ı Kerim'le başladı. İftar yemeğine  başta siyasiler olmak üzere çok sayıda seçkin protokol ve Başkentimizin kanaat önderleri katıldı. 

         İftar yemeğine ev sahipliği yapan ve Başkent Ankaramızda partiler üstü Belediye Başkanı ünvanı ile anılan Yenimahalle’nin sevilen belediye başkanı Fethi Yaşar yine gönülleri fetheden bir konuşma yaptı.

Başkent Ankaramızın renkli simalarından, tanınmış gazeteci ve yazar Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Akyol’un açış konuşması ile başlayan iftar programın da; Başkent protokolü, bürokrasisi ve iş adamları ile tanınmış ve çok seçkin bir ekibin bir araya geldiği gözlendi.

 " Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu, Anadolumuza ve Başkent Ankara’ya sahip çıkmak, Başkent’in sorunlarına çare olmak ve Başkentlilik bilincinin gelişmesini sağlamak üzere kurulmuştur" diye sözlerine başlayan Mehmet Akyol şunları söyledi:  " Bu kuruluş Anadolu ve Ankara’ya gönül veren ve hizmette bulunan kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile özellikle hemşeri dernekleri ve federasyonlarının bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. Böylece Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu; Başkent’in büyük, etkin ve öncü sivil toplum kuruluşu olma özelliği yanına halkımızın sesi ve beklentiside olmuştur. Üretimi, verimliliği arttırmak ve okumak en önemli hedeflerimiz arasındadır”dedi

 

CHP adına konuşan Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise, “Bu konuda çok büyük bir boşluk olduğunu, Başkent Ankaramızın yeterince yatırım alamadığını bu nedenle Başkon ile çok uyumlu ve ekip olarak birlikte pekçok proje ve çalışma gerçekleştireceklerini” beyan etti.

Kuşoğlu, “üzerimize düşen ne varsa  yapmaya hazırız” dedi.

ATO eski başkan Ahmet Çavuşoğlu, “Bu kadar güzel düşünen ve hedefleri olan Başkon’a katkı sağlamak hepimizin boynunun borcudur.” Dedi.

Prof. Dr. Kadirhan Sungurlu ise, “Anadolumuza ve Başkentimize sahip çkmak bir ibadettir. Başkonu kuran bu ekip bizlerin gururudur.. Her zamanda ve her şartta yanlarnda olma mecburiyetimiz vardır. Hayırl uğurlu olsun” dedi.

İftar Programının kapanış konuşmasını ASO Başkanı Nurettin Özdebir yaptı.  Konuşmasında üretim ve verimliliğin önemine değinen Özdebir şunları söyledi:  “ Bu tür organizasyonları yapmak kolay değildir. Ayrıca Başkent Ankara’mız ve Anadolu’muza yönelik plan ve projeler hazırlayıp hayata geçirmek hizmetlerin en önemlisidir. Böylesine halisane düşüncelerle bu teşkilatı kuran ve böyle bir hayırlı yolculuğa çıkan arkadaşlarımızı tebrik ve takdir ediyor, daima yanlarında olacağımızı hasseten belirtmek istiyorum.” Dedi. 

 

Katılımcılar arasında: 

ANAP dönemlerine damga vurmuş ve pek çok defa bakanlık yapmış olan, merhum 8. Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL ile birlikte anılan  Hüsnü Doğan, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İYİMAYA, CHP Ankara Milletvekilleri Bülent Kuşoğlu, Murat Emir ve  Nihat Yeşil, 23. Dönem Ankara Milletvekili Remziye Öztoprak, MHP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çiftçi, 18 ve 19.Dönem Milletvekillerinden Prof.Dr. Eyyup Sanay, Hamdi Eriş ve Osman Işık, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Emekli Vali Abdulkadir Sarı,Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut,  Ankara ve ülkemizin tanınmış bürokratlarından, spor yöneticisi ve STK’lara destekleri ile bilinen Nurettin Doğan, CHP Çankaya eski ilçe başkanı ve Ankara milletvekili adayı Mehmet Perçin, CHP il başkan yardımcıları Hüseyin Ateş ve Mustafa Nadir Er ve yine CHP yönetiminden; Ayhan Yılmaz, Solmaz Başçı, Gülden Güvener  ve Semramis Güler, MHP Etimesgut Belediye Meclisi Üyesi Arif  Çelik, BBP Keçiören ve Büyükşehir meclis üyesi, işadamı ve mali müşavir Metin  Akdemir, Voleybol Federasyonu Genel Sekreteri ve başdanışmanı Recep  Nurtanış, MHP Yenimahalle İlçe Yönetimi, CHP Keçiören ilçe başkanı Serdar  Kendirci, Anadolu Ajansı adına Bekir Nazım Ada, Ankara Valiliği Birim Müdürlerinden Altan Işık, Çankırı Dernekler Federasyonu Genel Başkan Vekili Hikmet Altuntop, Tasarımcı ve Grafiker Anadolu Yaran ve Çankırı Yaran Dergileri Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Bayazit gibi çok sayıda davetli katıldı. 

Ayrıca; Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Arslanoğlu, Ankara Kulübü Başkanı Dr.Metin Özaslan, iş adamı Ahmet Eser, Kızılcahamam-Çamlıdere Dernekler Federasyonu Başkanı Selçuk Solmaz, Kızılcahamam Sanayi ve İş Adamları Derneği Başkanı Ziya Aygün,   Beypazarı Madensuyu sahibi Niyazi Ercan, ATO Eski Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, Ankara Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı İlhan Koyuncu, Prof. Dr. Kadirhan Sungurlu yanında çok sayıda akademisyen, iş adamı ve sanayici, kültür ve edebiyat adamı, Azerbaycen kültür ateşesi, siyasi parti temsilcileri, belediye meclisi üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının liderleri başta olmak üzere çeşitli katmanlardan vatandaşlar katıldı.  

 

Araya başka konuşmacıların alınması ve başka bir programa katılma mecburiyetinden dolayı MHP adına konuşma yapması beklenen İbrahim Çiftçi ise tepki göstererek salondan ayrıldı.

Diğer konuşmacılar ise Ankarada böyle bir yapılanmaya ihtiyaç bulunduğunu, bu nedenle de Başkon’un görev alanının çok geniş ve yoğun olduğunu ve destek olabileceklerini söylediler.

Anadolumuzun çeşitli illerini temsilen iftar programına katılan temsilciler yanında, Azarbeycanlı Türk Dünyası Girişimci Derneği Azerbaycan Temsilcisi Araştırmacı-Gazeteci-Şair Qaliba Ceferova,   ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı ve Dünya İletişimciler Derneği Başkanı Gazeteci-Yazar Şemsettin Küzeci, ve öğretmen eşi; heyecan, coşku ve duygusal anların yaşanmasına sebep oldular. 

     Yenimahalle Belediyesi Kongere Salonlarında düzenlenen iftar yemeğine katılım çok fazla olunca ek salonlar açıldı ve bazılarının oruçlarını gecikmiş olarak açtıkları görüldü. Yaklaşk 900 kişiden fazla katılımcı ile adeta gövde gösterisi oldu. 

İftara katılanlar ile konfederasyon yönetiminin ise; bir araya gelmenin huzuru, heyecanı ve coşkusu içerisinde olmaları moral dopingi olarak yorumlandı!.

 

 

 

 

              BAŞKON ANADOLU BASININ DA!

BAŞKENTİMİZİN İLK STK KONFEDERASYONU BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ.

Başkent Ankaramızda bir sivil toplum örgütü olarak çok önemli bir misyon yüklenmiş olan Başkon, Yerel Gazeteciliğin sembolu ve örnek bir kuruluş haline gelerek parmakla gösterilir olan “Anadolu ve İl Gazeteleri”ni  Başkon Yönetimi olarak ziyaret etti.

Gelenleri Anadolu İl Gazeteleri Kurcu sahibi Ali Çetin ve Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Gökdemir ile diğer yetkililer karşıladı.

Başkon’un kuruluş amaçları büyük takdir gördü. Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu gibi Anadolu ve İl Gazeteleri, emin adımlarla ve hızla yükseliyor.

 “Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır” ana sloganı yanında;

“Okumak-Çalşmak-Üretmek ve Verimliliği Arttırmak” düsturu ile yola çıkan ve Başkent’imizin ilk sivil toplum konfederasyonu olan BAŞKON,

25.10.2015 Çarşamba günü; Genel Başkan Mehmet Akyol başkanlığındaki ziyarette görüşmelerin ardından Nurettin Doğan’la birlikte tesisleri gezildi.

Gazeteleri ve çalışmaları hakkında bilgi veren Kurucu Sahibi Ali Çetin; “Kırıkkalede başlayan yayın hayatımızla çok uzun süredir Ankara’nın en güçlü ve duayen bir yayın ekibiyiz ve çok iddialıyız. Ve hizmetin kar amacı gütmeksizin gerçekleştirildiğini” söyledi.

Gernel Yayın Müdürü İbrahim Göktürk ise, Bölgemizde en iyi yerel gazetelerin başında olduklarını ve açılım içerisinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, bu güzel memleketimize sahip çıkmak için kurulmuştur diyen Mehmet Akyol şunları söyledi: “ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti. Bölge halkımızın sesi ve aynası olan Anadolu ve İl Gazetelerinin devlet tarafından desteklemeleri gerekmektedir.” Dedi.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, bu güzel memleketimize sahip çıkmak için kurulmuştur diyen Mehmet Akyol şunları söyledi:  " Bu kuruluş, Anadolu ve Ankara’ya gönül veren ve hizmette bulunan kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, özellikle hemşeri dernekleri ve federasyonlarının bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. En önemlisi, okumak, üretimi ve verimliliği arttırmak ve çalışmak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Başkon’umuza gerçekten çok iş düşmektedir Başarılarınzın devamını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Daha sonraki konuşmacılar da; Başkon’un çok büyük bir misyon üstlendiğini, büyük bir ihtiyaçtan doğduğunu ve mutlaka çok güzel çalışmalara imza atacaklarını dile getirerek, başarı dileklerinde bulundular.

 

                        

 BAŞKON ZİRVEYE KONDU

BAŞKENTİMİZİN İLK STK KONFEDERASYONU BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ VE TOPLANTISINI IŞIK DAĞI’NIN ZİRVESİN DE YAPTI.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu çıktığı yolda, emin adımlarla ve hızla yükseliyor!

 “Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır”

Sloganıyla yola çıkan ve   Başkent’imizin ilk sivil toplum konfederasyonu olan BAŞKON, 12.07.2015 Pazar günü; kurucular kurulu, yönetim kurulu, federasyon ve bağlı dernek yöneticilerinin  katıldığı, bu anlamda kırda yapılmış ilk toplantısını ve ilk iftar yemeğini Işık Dağında  gerçekleştirerek, hafızalarda iz bırakacak bir organizasyona daha imza atmış oldu!

Ankara ve Çankırı’nın köyleri ile Kızılcahamam İlçesinin üreticileri ile bir araya gelmesi ile gerçekleştirilen 2. arazi toplantısını Işık Dağının kuzey batısındaki Çıkrık Göleti mevkiinde yaptı.

Toplantıyı müteakip ise Işık Dağının eteğindeki iftar yapılacak tesislere geçildi.

 

“Okumak-Çalşmak-Üretmek ve Verimliliği Arttırmak” düsturu ile yola çıkan Başkon böylece çok kısa sürede 2. arazi çalışmasını da gerçekleştirmiş oldu.

Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Akyol, “ iftar programından önce halkmızla bir araya gelerek, verimliliğin ve üretimin arttrılmas hususları üzerinde hazır olan projelerimizi  yerinde istişare etme imkanı bulduk” dedi.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, bu güzel memleketimize sahip çıkmak için kurulmuştur diyen Mehmet Akyol şunları söyledi:  " Bu kuruluş, Anadolu ve Ankara’ya gönül veren ve hizmette bulunan kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, özellikle hemşeri dernekleri ve federasyonlarının bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. En önemlisi, okumak, üretimi ve verimliliği arttırmak ve çalışmak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Başkent Ankara’mızın hemen yanbaşında, Ankara Çankırı sınırındaki gizli kalmış bir doğa harikası olan Çıkrık Göleti mevkiinde bol miktarda oksijen alan ve Allah'ın verdiği güzellikler ile tanışan heyetin ortak görüşü şöyle özetlenebilir.

Başkon’umuza gerçekten çok iş düşmektedir. Ankaramızın yanı başndaki bu eşsiz güzelliklerde olduğu gibi pek çok gizli hazinemiz mevcut. Ama maalesef sahipsiz olduklarını bir kez daha hemde yerinde gördük. Buralar tam yaşanacak ve moral depolanacak yerler. Hizmette sınır yoktur. Bizim buralara gelmemiz aynı zamanda moral depolamamız oluyor ve çalışma şevkimizi arttırıyor ve daha çok araziye çıkmalıyız dediler.

Işık Dağınının zirvesindeki Çıkrık Göleti Mevkindeki harika güzellikler arasnda çok güzel gelişmeler ve Başkon’a katılımlar da oldu.

 İç Anadolu Birliği, Kadınlar Federasyonu, Kadın Hakları Derneği ile Kerkük Kültür Derneği ve Dünya İletişim Derneği BAŞKON'a katıldı. Katılım töreni muhteşem doğa harikası olan güzel bir alanda yapıldı. Mütevazi kıtılım merasiminde bir konuşma yapan Emekli Vali - İdareciler Derneği E.Genel Başkanı (BAŞKON Onur Kurulu Başkanı ) Abdulkadir Sarı katılımdan ve bu doğa harkasını çok geçte olsa görmelerinden dolayı son derece mutlu olduklarını söyledi. Vali Sarı şunları söyledi: “Hizmette sınır yoktur. Çok faydalı çalışmalar yapacağınızdan ve Anadoluya sahip çıkacağınızdan hiçbir şüphemiz yoktur. Başarılarınzın devamını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Genel Başkan Vekili Nurettin Doğan ise; Başkon’un çok büyük bir misyon üstlendiğini, büyük bir ihtiyaçtan doğduğunu ve mutlaka çok güzel çalışmalara imza atacaklarını dile getirerek, başarı dileklerinde bulundular.

Işık Dağının eteğinde Soğuksu Tesislerindeki iftar Menüsünde bulunan ve bu yöreye has doğal ürünler büyük beğeni topladı.

Saat 21.30’ Ankaraya dönüş yapldı.

 

        BAŞKON’UN İFTARI IŞIK DAĞI’NIN ZİRVESİNDE

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu çıktığı yolda hızla yükseliyor!

 “Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır”

Sloganıyla yola çıkan ve   Başkent’imizin ilk sivil toplum konfederasyonu olan BAŞKON,  2. İftarını  Pazar günü Işık Dağı zirvesinde yapıyor.

               “OKUMAK-ÇALIŞMAK-ÜRETMEK VE VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK” düsturu ile yola çıkan Başkon ilk arazi çalışmasını Bala’nın Emirler Çiftliğinde başlatmştı.

Ankara ve Çankırı’nın köyleri ile Kızılcahamam İlçesinin üreticileri ile bir araya gelecek olan  Başkon yönetim ve başkanlar kurulu 2. arazi toplantılarını Işık Dağının kuzey batısndaki Çıkrık Göleti mevkiinde yapacaklar; toplantyı müteakip ise iftar yapılacak yere geçeceklerdir. Bu anlamda kırda yapılmış ilk yöntim kurulu toplantısı ve ilk iftar yemeği gerçekleştirilmiş olacak!

Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Akyol, “ iftar programından önce halkmızla bir araya gelerek, verimliliğin ve üretimin arttrılmas hususları üzerinde hazır olan projelerimizi vatandaşlarmzla birlikte istişare edeceğiz” dedi.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, Anadolumuza ve Başkent Ankara’ya sahip çıkmak ve Başkentlilik bilincinin gelişmesini sağlamak üzere kurulmuştur diyen Mehmet Akyol şunları söyledi:  " Bu kuruluş, Anadolu ve Ankara’ya gönül veren ve hizmette bulunan kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, özellikle hemşeri dernekleri ve federasyonlarının bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. Böylece Başkent Ankara ve Anadolu konfederasyonu; Başkent’in en büyük, etkin ve öncü sivil toplum kuruluşdur. En önemlisi, okumak, üretimi ve verimliliği arttırmak ve çalışmak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

İftar programımıza kurucular kurulumuz, yönetim kurulumuz, federasyon ve bağlı dernek yöneticilerimiz katılacaktr.”

 Işık Dağındaki iftar program şöyledir.

 

Toplantı mahallina gitmek  için, Ankara İstanbul yolu üzerindeki Macit Petrol’de saat 14.15 de toplanma ve hareket,

Daha sonra Kızlcahamam ve belirlenen Ankara ve Çankırı köylerini ziyaret

Ve ardndan iftar yemeğine geçiş.

Saat 23.00 Ankaraya dönüş.

 

İftar Menüsü olarakta özellikle yöreye has ürünler tercih edildi.

 

Nurettin Doğan

Başkon Basın-Medya ve Gençlik ve Spordan Sorumlu

Genel Başkan Yardımcısı 

 

 

BAŞKON BİRLEŞTİRDİ VE BULUŞTURDU

VEDE TARİHE YENİ BİR NOT DÜŞTÜ!

 

BAŞKENT ANKARA VE ANADOLU İÇİN YÜREĞİ ÇARPANLARI İLK STK KONFEDERASYONUMUZ OLAN BAŞKON BULUŞTURDU!

Her biri birbirinden zirve isimlerin katılımı ile bir araya gelen 110 kişinin katıldığı BAŞKON'luların yemeği, tek kelime ile muhteşemdi. Ve hem amacına ulaşmış hem de karşılığını bulmuştu…

Başkent Ankaramızda bir sivil toplum örgütü olarak çok önemli bir misyon yüklenmiş olan Başkon Yönetim Kurulu, ülkemizin bugünlere gelmesinde çok büyük hizmetleri olan başta valilik yapanlar olmak üzere bürokrasiye damga vurmuş olanlar, tecürübeli politikacıların, devlet umuru görmüş idarecilerin, hukukçuların, proje uzmanlarının, sanayicilerin, esnaf ve sanatkarın, üreticilerin, işçilerin, bürokratların, sanatçıların ve edebiyatçıların  bir araya geldiği “Zeytinağacı Restoran”daki yemek görülmeye değerdi.

Başkon’un yemeğine katılanlar arasında:

Eski Orman Bakanı Sayın Nevzat Ercan, eski milletvekilleri Hamdi Eriş, Gaffar Yakın ve Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı eski Ankara Valisi ve Ankara Milletvekili olan Sayın Saffet Arıkan Bedük ve Başkon Onursal Başkanı ve aynı zamanda Türk İdarecileri Genel Başkanlığı da yapmış olan emekli vali Sayın Abdülkadir Sarı ve yanında çok sayıda davetli katıldı.

BAŞKON kuruluşunun 6. Ayında, partilerüstü ve çok elit bir grubu bir araya getirerek, çok anlamlı ve güzel bir yemek verdi.  Emeği ve hizmeti geçenlere çok teşekkür ediyoruz.

 

 Hemen her zaman bütün sohbetlerimizin kaynağını;

Ankaramız sahipsiz. Memleketimiz sahipsiz.” İfadeleri oluşturur.

Ankaranın ne balı kaldı, ne armudu kaldı ne de tiftik keçisi…

Ayaş domatesinin ve yuva kavunun kokusuna hasret kaldık…

Beldelerimiz ve köylerimiz boşalıyor.

Hele “Büyükşehir Kanunu” çıktıktan sonra taşra adeta kaderine terkedildi.

Evet, hem Başkent Ankaramıza ve hemde Anadolumuza sahip çıkılmadığı ve gereği gibi önem verilmediği konusunda hemen herkes hemfikir.

 

İşte bu nedenle;

Gerçektende inanmış ve çok gayretli, tecrübeli ve bir o kadarda heyecan ve hizmet aşkı bulunan bir ekip, bir araya gelmişti. Bu durumun Başkent Ankaramız ve Anadolumuz için büyük bir fırsat olduğu görüşü herkesce kabul gördü.

Ankaramız kurtuluş savaşı yıllarındaki gibi sahipsiz olduğu görüşü hakim.

 

BAŞKENT DEMEK ANADOLU DEMEKTİR.

Bu önemli buluşmada, Başkon’un kuruluş amaçları büyük takdir gördü. Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu Başkon’un her alanda çok büyük bir misyon üstlendiği ve devlet  tarafından desteklenmesi gerektiği, yol gösterici özelliğinin anlatılması, plan, proje  ve hedeflerinin ülkemiz adına hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu, bu güzel memleketimize sahip çıkmak için kurulmuştur diyen Mehmet Akyol şunları söyledi: “Birlikte çalışmaktan onur duyduğumuz arkadaşlarım ile siz değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ediyor desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Sloganlar heyecan yarattı.

 “Başkent Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır” ana sloganı yanında;

“Okumak-Çalşmak-Üretmek ve Verimliliği Arttırmak” düsturu ile yola çıkan ve Başkent’imizin ilk sivil toplum konfederasyonu olan BAŞKON, 27.10.2015 Cuma günü yemeğine katılanlardan;

Eski Bakanlardan Nevzat Ercan, “Sorunları tesbitiniz çok güzel ve bu konuda çok ciddi çalışmalar ihtiyaç ve çok çalışmaya ihtiyaç var. Ben her zaman yanınızdayım” dedi.

Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Sayın Saffet Arıkan Bedük “Ankara’nın en güçlü ve duayen bir ekibiyiz ve çok iddialıyız. Tabiki bizimde sıkıntılarımız var. Başkonun kuruluş amaçları beni çok heyecanlandırdı. Birlikte çalışmaktan çok memnun oluruz. Her zaman da ve her şartta yanınızda olacağım, projelerimizin takipçisi olmak istiyorum” dedi.

Bedük “Başkent Ankara demek Anadolu demektir. Ankara demek Türkiye demek olduğunu” söyledi.

Başkon Onursal Başkanı ve aynı zamanda Türk İdarecileri Genel Başkanlığıda yapmış olan emekli vali Sayın Abdülkadir Sarı ise, “Başkon’un potansiyeli ve misyonu çok iyi. Amaçları doğrultusunda bir araya gelen bu güzel ekip ile birlikte olmaktan çok mutlu ve ümitli olduğunu ve Destekleme fonlarının hayata geçirilmesinin önemini” ifade etti.

Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Akyol, “Türk İdarecileri Derneği gibi bu örnek kuruluşumuz ile; Okumanın, çalışmanın, verimliliğin ve üretimin arttrılması hususları üzerindeki plan ve projelerimizi  yerinde istişare etme imkanı bulduk” dedi.

Daha sonraki konuşmacılar da; Başkon’un çok önemli bir misyon üstlendiğini, büyük bir ihtiyaçtan doğduğunu ve mutlaka çok güzel çalışmalara imza atacaklarını dile getirerek, Türk İdareciler Derneği ile birlikte çalışmanın faydalarını dile getirdiler.

BAŞKON’un; Misyonu, vizyonu ve amaçlarının dile getirildiği yemekte her seviyeden, her sektörden ve alanlarında söz sahibi olmuş çok saygıdeğer insanlar bir araya geldi.

Konfederasyonun “Okumak, Çalışmak ve Üretim”in  arttırılması gibi temel unsurlar konusunda verimli çalışmalar yapacağı, Türk Kültür ve Edebiyatı, Gelenek ve Göreneklerimiz, Başkent Ankara ile ilgili tahribatın durdurulması ve özel projeler hazırlanması, şehirden köye dönüş, köylerin yeniden hürriyetlerine kavuşturulması ve Anadolu genelinde köye temelli dönüş yapan ve üretime katkı sağlamak üzere faaliyet gösterecek köylü ve çiftçilere özel imtiyaz sağlanması için hükümet nezdinde ilişki kurmak, bu manada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktır.

BAŞKON amaçları arasında " Başkent Ankara ve Anadolu Federasyonu, Anadolumuza ve Başkent Ankara’ya sahip çıkmak, Başkent’in sorunlarına çare olmak ve Başkentlilik bilincinin gelişmesini sağlamak üzere kurulmuştur."

 

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu  (BAŞKON)

 

Genel Kurul açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Vekili Nurettin Doğan, 23.12.2018 tarihinde bir önceki genel kuruldan bugünkü genel kurula kadar olan süreçte faaliyetlerimizi şu cümleler ile takdim etmek istiyorum.

 • Öncelikle şunu belitmeliyim ki, bir yıl içerisinde 3. Genel kurulumuzu yapıyoruz. Bu güzel Pazar tatilinizde ve billassa “rahmet ve bereket ayı olan bu mübarek ramazan gününde”; Memleket sevdamızın öne çıkması ve ülkemize, Başkent Ankara’mıza hizmet aşkı ile genel kurula katılan herkese teşekkür ederim.

Yine bugün Şanlı Tarihimiz için çok önemli olan “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı”nda buraya geldiğiniz çok sağ olasınız. Göreve gelir gelmez kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimizi belirledik. Bu hedefler aynı zamanda bizim yol haritamız oldu. Ama maalesef düşündüklerimizi ve planlarımızı tam olarak uygulayamadık.

Yapılan bazı iş ve işlemleri kısaca şöyle sıralayabiliriz.

* Konfederasyonumuz her ne kadar bir sivil toplum kuruluşu olsa da aynı zamanda bir nevi “OKUL ve “İLİM İRFAN YUVASI” ve Danışmanlık Hizmetleri yapabilmeyide amaç edinen bir anlayışı ile yürütülmeye çalışılmaktadır.

* Konfederasyonumuz genel kurulda alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerini belirlenen yol haritasına uygun olarak yürütüldü.

DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE MÜŞTEREK ETKİNLİKLERİMİZ

* Şuan itibariyle Resmi Dernek Üye sayımız 58, 9 Federasyon, 3 Dernekler Platformu ve başta yerel yönetimler ve STK’lar olmak üzere, pek çok gönüllü katılımcı ile işbirliği içersinde yürütülmektedir.

* Dolayısı ile memleketimizin faydasına olacak her etkinliğe gerekli katkı ve destek verilmektedir.

* Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyorki her türlü hizmet ve faaliyette ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bu hususta en başta Onursal Genel Başkanımız olmak üzere, genel başkan vekili, Yönetim Kurulumuz, üye olan her başkanımız ve konfederasyon üyemiz elinden gelen her türlü desteği ve fedakarlığı gücü nisbetinde ve samimi bir şekilde yaptığına şahit oluyoruz.

* Konfederasyonumuzun menfaatleri azami gözetilerek tüm olumsuzluklara gerekli müdahaleler yapılmış kurallara uygun olarak en iyi hizmet verilmesi yolunda çaba harcanmıştır.

* Başkon ailemize yeni “Spora Hizmeti ve Emeği Geçenler Federasyonu” ile “Aromatik ve tıbbi bitkiler Akademik Sağlık Turizmi Federasyonu” katılmış olup, yeni 1 federasyonda katılmak üzeredir.

* Birliğimizi sağlamak ve üye aidatlarını sağlıklı olarak toplamak üzere bir araya gelindi ancak istediğimiz olmadı.

* Konfederasyonumuza gelir sağlamak amacıyla, yeni çok güzel çalışmaların başladığını ve başlayacak olanların müjdesini verebilirim. Bu konuda üstün gayretleri olan Taner Yılmaz arkadaşımızı ve ekibini kutluyorum.

* Konfederasyonumuzun kuruluş amaçlarınada uygun olarak çok çeşitli faaliyet, toplantı, plan ve proje hayata geçirilmesi için ön hazırlıklara devam edildi.

Konfederasyonumuzun çalışmaları ve faaliyetleri ilgi ve takdirle takip edilmektedir.

Konfederasyonumuzun önderliğinde çok çeşitli faaliyetler yanında her ay “KABAKÇI KONAĞI”NDA genel kültür, bilimsel vb konularda 26 Şubat ve 30 Nisan 2019’da sohbet toplantıları yapılmıştır.

 • Konfederasyonumuzun üyelerine bilgilendirmek üzere, whatshap ve MESAJ bağlantısı yapmıştır.
 • ÖNCELİKLE MAHALLİ İDARELER SEÇİMLERİNDE ve sonrasındaki kabakçı konağı sohbetlerimiz ÖRNEK DENİLEBİLECEK ÇALIŞMALARIMIZ OLMUŞTUR.
 • Memleket meseleleri, köye dönüş programı, mensuplarımızın sorunlarının kamuoyuna duyurulması, sorunlara çözümler bulunması, ilgili kurum ve kuruluşların desteğinin alınması, STK’lar ile belirli konularda işbirliği yapılması amaçlarıyla; Siyasi Partilere,  Sendikalara, Derneklere, Medya Kuruluşlarına ziyaretler yapılmış, raporlarımız takdim edilmiş, sorunlarımız aktarılmıştır. FAALİYETLERİMİZE KATILIM PROFİLLERİ.
 • Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki Başkonun faaliyetlerine katılanlara ve katılımcılara baktığımızda Türkiyemizin arzu ettiği tabloyu görebiliyoruz.

Her kesimden, her memleketten, her siyasi görüşten, her partiden, her meslekten herkes bir arada.

Öteleme diye bir görüşümüz asla yoktur. Bugün devletimizi yönetenler bile maalesef bu tabloyu bir araya getiremedikleri gibi hoşgörüleri ve tahammülleri maalesef yok gibi..

MEB, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Haymana belediyesi ile ortak yürüttüğümüz proje olan “Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma” çalışmamız sonuç aşamasında olup verilecek ödüllerle ilgil kaynak arayışı devam etmektedir.

 • Üye dernek ve federasyonlarımızın hemen her faaliyetine destek, katkı ve katılımda bulunuyoruz.

BASIN TOPLANTILARI-BASIN AÇIKLAMALARI VE FAALİYETLERİMİZİN YANSIMALARI

 • Memleketimizi ve Başkent Ankaramızı ilgilendiren her konuda ve her alandaki görüşlerimizin paylaşılmasına devam edilmektedir.

* 2015 yılından beri Kuruluş amaçlarımız doğrultusunda: “OKUMAK, ÇALIŞMAK, ÜRETMEK, VERİMLİLİĞİ ARTTIRMAK VE OKUMA ALIŞKANLIĞINI YAYGINLAŞTIRMA” amacıyla saysız faaliyetlerde bulunduk.

16 Kasım 2018’de Kent Otelde; Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, Haymana belediyesi ve ortak yürüttüğümüz proje olan “Okuma ve Yazı Yazmanın Alışkanlığını Yaygınlaştırma” konulu tanıtım yemeğimize çok üst seviyede katılım olmuştur. Katılımcılar her siyasi partiden, çeşitli sektörlerden, her görüş ve düşünceden olması büyük takdir görmüştür.

İşte bu güzel etkinliğin sonucu olarak bugün, öğretmenler arası “Kitap Okuma ve Yazı Yazmanın Yaygınlaştırılması” konulu “Makale Yarışması”nda dereceye geren öğretmenlerimize verilecek olan ödül töreni bugün Haymanadayız. Bu  Çok Programlı Anadolu Lisesimizde bizlerin bir araya gelmesinde en çok emeği geçenlere; Başta Haymana belediye Başkanımız Özdemir Turgut beye, Başkon Onursal Genel Başkanımız Mehmet Akyol beye ve bu organizasyonun gerçekleştiren “Eğitim Kurulu Başkanımız” Sn. Cevdet Sezgin hocamıza,

* Bu amaçlarla çok sayıda dergi, broşür, afiş, pankart vb yayın yaptık.

KONFEDERASYONUMUZA VERİLEN ÖDÜLLER

 • Konfederasyonumuzun çalışmaları ve faaliyetleri ilgi ve takdirle takip edilmektedir.          
 • Bu nedenle her kurum ve kuruluşun takdir ve ödüllerini bizlere vermesini bizler normal    karşılıyoruz.
 • Ülkemizin her köşesindeki üye ve faailetlerimize uygun programlara iştirak etmeye çalıştık. Bunun en güzel örneğide “Dünya Yörükler Birliği” Festivali idi. Bu festivalde Konfederasyonumuza “ANADOLUYA HİZMET ÖDÜLÜ” verilmiştir.
 • Konfederasyonumuzun önderliğinde çok çeşitli faaliyetler yanında her ay “KABAKÇI KONAĞI”NDA genel kültür, bilimsel vb konularda sohbet toplantıları yapılmıştır.
 • Konfederasyonumuzun üyelerine sanal alemdeki en üst teknolojik sistem ve internet gazetelerimiz, sayfalarımız ve dergicilik anlamında yayınlarımız ve bilgilendirmeler devam etmiştir. üyelerini bilgilendirmek üzere Cep Telefonlarına MESAJ bağlantısı yapmıştır.

SOSYAL MEDYA, DERGİLERİMİZ, WEB SİTEMİZ VE KONFEDERASYONUMUZA ZİYARETLER.

 • Sosyal Medya’nın artan önemi dikkate alınarak, yayınlarımız devam etmektedir. Facebook grubumuz dahil ortalama haftada 70.000 bin civarında takipcimiz mevcuttur.  Takipçilerimiz arasında bütün Türkiye halkımızın her  kesimi mevcuttur.  Yerel yöneticiler, bürorasi, esnaf, sanatkar, basın medya, ticaret ehli, sektör yöneticileri, STK yöneticileri, gazeteciler ve politikacılar ağırlıkta diyebiliriz…
 • Memleket meseleleri, köye dönüş programı, mensuplarımızın sorunlarının kamuoyuna duyurulması, sorunlara çözümler bulunması, ilgili kurum ve kuruluşların desteğinin alınması, STK’lar ile belirli konularda işbirliği yapılması amaçlarıyla; Siyasi Partilere,  Sendikalara, Derneklere, Medya Kuruluşlarına ziyaretler yapılmış, raporlarımız takdim edilmiş, sorunlarımız aktarılmıştır. KONFEDERASYONUMUZ YAPILAN ZİYARETLER VE FAALİYETLERİMİZE KATILIM PROFİLLERİ.
 • Şunu iftiharla söyleyebiliriz ki Başkonun faaliyetlerine katılanlara ve katılımcılara baktığımızda Türkiyemizin arzu ettiği tabloyu görebiliyoruz.

Her kesimden, her memleketten, her siyasi görüşten, her partiden, her meslekten herkes bir arada.

Öteleme diye bir görüşümüz asla yoktur. Bugün devletimizi yönetenler bile maalesef bu tabloyu bir araya getiremedikleri gibi hoşgörüleri ve tahammülleri maalesefyok gibi..

TOPLANTI, SEMİNER VE YEMEKLER

 

 • En son Kent Otelde; Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Haymana belediyesi ile ortak yürüttüğümüz proje olan “Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma” konulu tanıtım yemeğimize çok üst seviyede katılım olmuştur. Katılımcılar her siyasi partiden, çeşitli sektörlerden, her görüş ve düşünceden olması büyük takdir görmüştür.
 • (BAŞKON)’umuzun her ay gerçekleştirdiği “Kabakçı Konağı”nda genel kültür, bilimsel vb konularda sohbet toplantılarına Aralık ayından itibaren devam edilecektir.
 • Bu Kasım ayında; Memleket sevdamızın öne çıkması ve ülkemize, Başkent Ankaramıza hizmet aşkı ile bugün buraya katılan tüm katılımcılara en içten selam, sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.
 • Fikir alışverişi yapmak amacıyla çeşitli iller ve  çeşitli kurumlar ziyaret edilerek buralarda toplantılar organize edildi.
 • Kabakçı Konağı sohbetlerimiz devam etmektedir.
 • Üye dernek ve federasyonlarımızın hemen her faaliyetine destek, katkı ve katılımda bulunuyoruz.

BASIN TOPLANTILARI-BASIN AÇIKLAMALARI VE FAALİYETLERİMİZİN YANSIMALARI

 • Memleketimizi ve Başkent Ankaramızı ilgilendiren her konuda ve her alandaki görüşlerimizin paylaşılmasına devam edilmektedir.
 • Hak verdiğimiz, ancak düzeltmemize imkan olmayan eleştiriler de oldu.
 • Bu kış ve tatil gününde; Memleket sevdamızın öne çıkması ve ülkemize, Başkent Ankaramıza hizmet aşkı ile genel kurula katılan herkese teşekkür ederim.
 • Bugüne kadar bize güvenip destek olan ve her zaman benim yanımızda olan arkadaşlarımın hepsinede teşekkür ederim.
 • İnşallah bundan sonrada ideallerimiz ve hizmet anlayışımıza yine destek ve çalışmalarınızı bekliyorum. Selam ve saygılarımla, Allaha emanet olun.

 

Yönetim Kurulu;

Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON)’umuzun her ay gerçekleştirdiği “Kabakçı Konağı” kültür etkinliği çerçevesinde;

* Bu güzel 26 Şubat Salı akşamında buraya katılan başta genel başkanımız, arkadaşlarımız, misafirlerimiz ve sanatçı katılımcılarımız ile birlikte; Bilhassa yüksek istişare üyelerimiz ve onur kurulu üyelerimizden devletimize, vatanımıza, milletimize emeği ve hizmeti geçen sayın bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.
* Dr.Mustafa Yeşilay organizasyonunda icra edilecek bu güzel “Kültür ve Sanat Etkinliğimiz” Şef Orhan Gazi Yılmaz yönetiminde “Yurttan Türküler Korosu” bir program sunacaktır.

* Çok kıymetli hazirun; Konfederasyonumuz her ne kadar bir sivil toplum kuruluşu olsa da aynı zamanda bir nevi “Okul, İlim - İrfan ve Kültür Yuvası” anlayışı ile yürütülmektedir.

Seçim atmosferinde olan memleketimizde maalesef herkes politize olmuş!. Devlet kurumu

ları yanında vakıflara kadar siyasetçilerin ve partilerin peşine düşmüş durumda.

Biz Başkon olarak Başkent Ankara’mızın ve Cumhuriyetimizin Kuruluş Değerlerine bağlı; Hiçbir Partiye bağlı olmaksızın ilkeli bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Particiliğin ve mezhepçiliğin, ülkemize ve yüce milletimize katkısı olamayacağına inanıyoruz. Tarafsızlığımızı koruyacağız.

 

“Evet tabiki bizimde bir tarafımız var!.

Biz; Yüce Milletimizden, Devletimizden, Başkent Ankara’mızdan ve Cumhuriyetimizin Kurucu değerlerinden yana tarafız.

Milli kültürümüzün ve en önemli değerlerimizin başında elbetteki “Bizim Türkülerimiz” gelmektedir. Geçmişten günümüze halkımıza, yaşantımıza dair ne varsa içerisinde barındıran türkülerimiz bize bizi anlatmaktadır. Tarihten bugüne köprü niteliğinde olan türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemini ne kadar anlatsak azdır.

 • Türkülerimizin bir hikayesi vardır; yaşanmışlıklar üzerine söylenir. O anın acısını, hüznünü, kederini, heyecanını ya da sevincini yansıtır.
 • Türküler yakılır, türküler çığrılır.
 • İnsanımız, okuma yazma bilmese dahi duygularını türküler ile dile getirmiş; kalbindekini dışarıya yansıtabilmiştir. Okuma yazma bilen insanlar için dahi, kaleme gelmeyen kelimeler söze gelmiştir. Sivaslı Aşık Veysel, Kırşehirli Neşet Ertaş, Denizli’li Hayri Dev gibi nice “Adsız Dev Kahramanlarımız var.”
 • Aşıklık ve ozanlık geleneğimiz vardır. Nice ilahi aşklara ilhamı türkülerimizle ifade edilmiştir.
 • Türküler direkt kalpten gelmektedir ve yaşanmışlıklardan beslenir. Bu nedenle türkülerdeki duygu yoğunluğu başka müzik türünde bulamayız.
 • Türküler, o dönemin yaşam şartlarını ve hayatı da içerisinde barındırır. Bu nedenle türküler kültürün hemen her alanında vardır.
 • Türküler yüce milletimizin gerçek dilidir.
 • Milletlerin kültürü; birden oluşmaz, aniden gelmez, tepeden inmez, rastgele olmaz ve yolda bulunmaz. Kültür, ilmek ilmek dokunarak meydana gelir. Yıllar, hatta bazen yüzyıllar alır ve zorlu süreçlerin ardından oluşur. Bizim milletimizin de en önemli kültürel değerlerinden biri türküleridir.
 • Türkülerimizin kültürümüzdeki yeri ve önemi bambaşkadır.
 • Türkülerimiz, milletimizin bağrından çıkmıştır.
 • Bizi biz yapan, anamızın ak sütü kadar helal ve bizim olan türkülerimiz..
 • Türk insanı çoğu zaman türkülerde kendini bulmuştur. İçini türkülere dökmüş, sevincini, heyecanını, hüznünü, acısını türkülerle dile getirmiş, sırlarını türkülerle paylaşmış, derdini türkülere açmış, aşkını, sevdasını, hatırasını, gönlünü, kalbini, kısacası yüreğini türkülerle ortaya koymuştur. Türküsüz kalmayı yurtsuz kalma olarak düşünmüştür.
 • Türküler kimi zaman anne sütü sıcaklığında çocuğun ses ve söz dağarcığına bir ninni olarak akmış, kimi zaman bir ölüm ya da ayrılığın acısıyla yoğrularak katılaşmış, ağıtlaşmış, kimi zaman kadere boyun eğmenin sessizliğini ve çaresizliğini yaşatırken kimi zaman da zulme, haksızlığa, vefasızlığa, soysuzluğa, saygısızlığa başkaldırının güçlü sesi olmuştur.
 • Türkülerde mertlik, yiğitlik, aşk,  heyecan ve gizem vardır. Kıskançlık, şüphe ve endişe vardır. Emek ve çile vardır. Hak ve haksızlık vardır.  Kısacası insan, bizim insanımız, Türk insanı vardır.
 • Kimilerine göre türküler düğünlerde halay olur çekilir, savaşlarda mehter olur çalınır. Sevgiliye sesleniştir. 
 • Kahır, sitem, aşk kokar. Ve sonrasında mezar başında ağıt olur.
 • Türküler işledikleri konular itibariyle de toplumun duygu ve düşünce hazinesidir.
 • Kültür hazinemizin en önemli ve edebi unsurlarından biri olan türkülerimiz millete ait geleneği geleceğe aktarırlar. Türküler bizi biz yapan en kıymetli değerlerimizdendir.
 • Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nün 'Yaşayan İnsan Hazinesi' gösterdiği bağlama virtözü Hayri Dev, “Ana sütü gibi temiz ve duru olan türkülerin bir milletin öz malıdır ve Anadolu insanının sevgisini, aşkını, hüznünü, acılarını ve gözyaşını gönül pınarından diline dökerek türkü olarak yaktığını söyledi. Dev, "Türkülerimiz bizi biz yapan en yüce kültür değerimiz. Bizim hazinemiz. Bir Çanakkale bir Yemen türküsünü dinlediğimizde hangimizin yüreği burkulmaz. Türküler bizim kimliğimiz. " diye ne güzel özetlemiştir.

Tüm katılımcılara iyi eğlenceler diliyor, en içten selam, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

                                                                                                                                                                                              SAYGILARIMIZLA

                                                                                                                                                                                                           Nurettin DOĞAN

                                                                                                                                                                                                             Genel Başkan